Z jakich materiałów są wykonywane gorsety ortopedyczne?
Wady kręgosłupa są schorzeniami dotykającymi coraz więcej osób. W przypadku wad wrodzonych niezwykle ważna jest szybka reakcja i wprowadzenie leczenia, które pozwoli wyprowadzić kręgosłup u dziecka lub nastolatka i jego ustabilizowanie. W tym celu stosowane są specjalne gorsety ortopedyczne, których głównym zadaniem jest rozłożenie sił działających na kręgosłup, a także poprawę jego stabilizacji. Tego typu gorsety stosowane są także u osób dorosłych po wypadkach lub też w trakcie rehabilitacji kręgosłupa.
Jakich materiałów używa się do produkcji gorsetów ortopedycznych?
Jako że gorsety te muszą być trwałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników, a także częstą i intensywną eksploatację, powinny być produkowane z odpowiednich materiałów. Najczęściej gorsety ortopedyczne wykonuje się z materiału termoplastycznego. Do jego zalet zalicza się odpowiednią sztywność, estetyczny wygląd, higieniczność oraz sprężystość. Warto pamiętać, że gorset powinien zostać wykonany na miarę i dopasowany do konkretnych problemów zdrowotnych.
Elementy z materiału termoplastycznego połączone są ze sobą za pomocą specjalnych taśm i zatrzasków, które umożliwiają założenie gorsetu i jego dopasowanie do ciała. Należy pamiętać, że gorset będzie przynosił widoczne efekty wyłącznie wtedy, kiedy będzie noszony regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Dobrze dopasowany gorset ortopedyczny pozwala na poprawę postawy, uwolnienie się od bólu i zatrzymanie rozwoju różnych schorzeń kręgosłupa.
Jaki gorset sprawdzi się u dzieci?
Jako że w przypadku dzieci nakłonienie do założenia gorsetu może przychodzić z trudem, warto pozwolić dziecku wybrać wzór materiału termoplastycznego. To sprawi, że będzie ono chętniej zakładało gorset, co wpłynie pozytywnie na stan jego kręgosłupa.