Protezy kiedyś a dziś. Krótki rys historyczny
Wypadki, wojny czy choroby to sytuacje, które mogą skończyć się niezwykle dotkliwie, czyli utratą kończyn. Takie zdarzenia mają miejsce od wielu lat. Najlepszym sposobem na odzyskanie sprawności i poradzenie sobie z kalectwem jest zastosowanie protez. Medycyna stale się rozwija, dlatego dziś mamy do dyspozycji coraz lepsze protezy. Z jakimi protezami kończyn mieliśmy do czynienia kiedyś? Czym różnią się od nich dzisiejsze?
Kiedy pojawiły się pierwsze protezy i jak wyglądały?
Z uwagi na to, że wojny czy choroby towarzyszą ludzkości od zarania dziejów, już 3000 lat p.n.e. odnaleziono i zidentyfikowano protezę, która należała do egipskiej mumii. Była to proteza dużego palca u nogi, która miała 5 tysięcy lat. Jej konstrukcja zapewniała choremu komfortowe warunki chodzenia i zapewniała stabilizację ciała. Poszukując pierwszych protez kończyn dolnych, należy przenieść się do 300 roku p.n.e. To właśnie z tamtego okresu pochodzi pierwsza proteza nogi, która jest wykonana z drewna, skóry, brązu i żelaza i najprawdopodobniej pochodzi z okresu ostatniej wojny sarmackiej.
Ważnym wydarzeniem było stworzenie mechanicznej dłoni w 1505 roku, dzięki której można było trzymać miecz czy pióro. W 1898 roku odkryto z kolei protezę ręki, która była wyposażona w źródło energii i sterowana potencjałami bioelektrycznymi (skonstruowano ją dopiero w 1955 roku). Przełomowym momentem, jeżeli chodzi o rozwój protez, była powstała w 1970 roku proteza dolnej kończyny, która znacząco poprawiła komfort użytkowania protez. Jej konstrukcja sprawiła, że chód został usprawniony, a tarcie ograniczone.
Jak wyglądają nowoczesne protezy?
Rozwój technologii sprawił, że dzisiejsze protezy kończyn górnych i dolnych są znacznie bardziej zaawansowane, niż te, z którymi mieliśmy do czynienia wiele lat temu. Obserwując coraz to nowsze rozwiązania, można zaryzykować stwierdzeniem, że granica pomiędzy ludzkim ciałem i technologią powoli się zaciera.
Dzisiejsze protezy kończyn są bardzo dobrze dopasowane do warunków fizycznych konkretnego pacjenta. Proteza nogi składa się kilku elementów: leja protezowego, niezbędnych stawów, stopy protezowej oraz adaptorów. Zarówno protezy kończyn górnych, jak i dolnych umożliwiają komfortowe funkcjonowanie i są skuteczną metodą na walkę z kalectwem.