Czy w protezach można wymieniać poszczególne elementy?
Nowoczesne rozwiązania protetyczne charakteryzują się możliwością idealnego dopasowania, wyjątkową wytrzymałością i estetyką wykonania. Chociaż do ich wykonania wykorzystuje się materiały cechujące się wysoką odpornością na ścieranie, zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do uszkodzenia protezy – konieczne jest jej naprawienie lub wymiana konkretnego elementu. Specjaliści pracujący w zakładach ortopedycznych wiedzą, jak ważna jest prawidłowe dopasowanie protezy zapewniające komfort jej użytkowania. Poniżej omawiamy kwestię wymiany poszczególnych części dostępnych rozwiązań protetycznych.
Typ protezy a wymiana pojedynczych elementów
Wybór protezy bionicznej lub modularnej składającej się z wielu połączonych ze sobą części, umożliwia indywidualne dopasowanie danego rozwiązania protetycznego, a także wymianę poszczególnych elementów, które uległy zniszczeniu lub trwałemu uszkodzeniu mechanicznemu. Warto pamiętać o tym, że wszelkie uszczerbki powierzchni protezy górnej lub dolnej powinny zostać zgłoszone zakładowi ortopedycznemu, co pozwoli na szybką naprawę lub wymianę zepsutych części. Zdarza się również sytuacja, gdy konieczność wymiany leja protezowego spowodowana jest zmiana objętości kikuta pacjenta. Każdy pacjent jeden raz na trzy lata może skorzystać z możliwości wymiany tego elementu z dofinansowaniem NFZ.
Jak zbudowana jest modularna proteza kończyny dolnej?
Modułowa proteza nogi zbudowana jest z czterech głównych komponentów, do których zalicza się lej protezowy zewnętrzny, staw kolanowy, moduły łączące oraz stopę protezową. Elementy te wykonuje się najczęściej z żywicy wzmacnianej włóknem węglowym, co zapewnia wysoką jakość danego rozwiązania oraz komfort użytkowania podczas wykonywania przez pacjenta codziennych czynności związanych z aktywnością fizyczną.